Bulvár Búvár

Bulvár Búvár - Merülj el!

A BKF Online újságírás című gyakorlatának feladata

Friss topikok

Linkblog

Közgazdászból sikeres borász

2008.12.05. 12:12 | Bulvár Búvár | Szólj hozzá!

A Varga Pincészet Kft. tulajdonosának, Varga Péternek a története igazi sikertörténet. Alig tíz év alatt a megvásárolt, leromlott állapotú, volt állami vállalatból az ország harmadik legnagyobb palackos bort forgalmazó cégét építette fel. A vele való beszélgetés során azonban nemcsak az derült ki, hogy a sikert nem adják ingyen, de az is, hogy melyek azok az értékek, amelyekről nem tud és nem is akar lemondani.

Badacsonyhoz, a badacsonyi borhoz kötődően szinte mindenkinek van valamilyen élménye. Én például életemben először Badacsonyban ittam bort. Végzős gimnazistaként a barátaimmal együtt körbe kerékpároztuk a Balatont, és bizony egy 30 kilométeres túra után jól is esett.
- Felnőttként mikor került kapcsolatba újra a borral?
- Ez már egy hosszabb történet. A borhoz - ha nem is ittam 18 éves koromig - különféle szálak kötöttek. Budafokon születtem, és hát Budafok a borok városa. A nagyszüleimmel éltünk együtt, a nagyapámnak volt szőlője és bora.
- Ön is borász lett?
- Nem. Közgazdász. Először a Központi Statisztikai Hivatalban dolgoztam kutatóközgazdászként az egyetem elvégzése után, majd a Pénzügyminisztériumban. Innen kerültem a Hungarovinhez gazdasági igazgatónak. Valójában ekkor kerültem be a borászat sűrűjébe, hiszen ha nem is borászati területen dolgoztam, de rendszeresen vettem részt kiállításokon a világ különböző tájain. A bor olyan termék, hogy aki nem borász, az is érdeklődik iránta. Így jártam én is. A főállásom mellett 1982 óta voltak vállalkozásaim, köztük volt a borkereskedelem is. Így kezdődött.
- Miként került vissza erre a vidékre?
- Teljesen véletlenül. Először a tájba szerettem bele. Kiálltam a partoldalra, és megborzongtam. Atyaisten! Ha ez a látvány az enyém lehetne! És ott eldőlt a sorsom. Utána maga a borászati üzem már nem volt vonzó. 20-30 éves leromlott, rossz műszaki állapotú, rosszul épített üzem volt itt, amely 8-10 éve már a csőddel küszködött. Ezek után minden azt sugallta volna, hogy ne vegyük meg a Badacsonyi Államigazdaság palackozó üzemét, de aztán rájöttem, hogy az épülteket fel lehet újítani. Itt nem is ezek, hanem a csodálatos táj, a természeti környezet a legfőbb érték.
- Hány embert foglalkoztat ma már a Varga Pincészet Kft.?
- Közel kétszázat.
- Mekkora a palackozó kapacitásuk?
- A tavalyi évben 12 millió palackot adtunk el. Ezzel a mennyiséggel, a belföldi palackos borkereskedelemben második helyet foglaltuk el, de úgy gondolom, hogy ebben az évben az elsők leszünk.
- Hová jutnak el a boraik?
- Szinte a világ minden tájára. Új-Zélandtól az Egyesült Államokig. De amikor elkezdtünk itt dolgozni, első rendű célomnak a belföldi piacot tekintettem. Most jött el annak az ideje, hogy megpróbáljuk az exportpiacunkat is kiépíteni.
- Merre indulnak el?
- Mi úgy gondoljuk, hogy azokban az országokban lehet elsősorban eladni a magyar bort, ahol ismerik és elismerik a magyar kultúrát. A bor a magyar kultúra szerves része. A mi első külföldi piacaink a történelmi piacok. Közép- és Kelet-Európa: Ausztria, Németország, Lengyelország, Szlovénia, Csehország a Baltikumig. Ez a magyar borok hagyományos felvevő piaca, itt már ismerik a borainkat.
- Kell-e félni az Unióból és a tengerentúlról érkező konkurenciától?
 - Magyarországon eddig a borfogyasztás több mint 90%-át a magyar bor adta. Nem is tudom, hogy Olaszországon és Franciaországon kívül van-e még olyan ország, ahol ilyen az arány. Ez most egy kicsit változni fog. Ha a magyar borok 80-85%-os jelenlétet meg tudjuk őrizni, az jó. A 10-15%-os választékbővítést pedig el kell fogadni. Ennek az igénye nem is az uniós belépésnek, sokkal inkább a globalizációnak a következménye.
- Hogyan lehet a belföldi piacon versenyképesnek lenni?
- Mielőtt válaszolnék a kérdésére, először arról, hogy Magyarország nemcsak kis ország, de a borkereskedelem és bortermelés tekintetében sokszínű és sokféle is. Ez szakmailag nagyon érdekes, de kereskedelmileg nem túl előnyös. Éppen ezért, ha gazdaságos üzemméretet akarunk kialakítani, ha versenyképesek akarunk lenni, akkor egy 15-20 millió palackos borászatot kell létrehozni. Ezt viszont csak úgy tudjuk produkálni, ha nem csak a badacsonyi és a balatoni borokkal foglalkozunk, de az összes magyar borvidék borait palackozzuk. Ezért van az, hogy egri, soproni és egyéb boraink is vannak. Ezt a tendenciát szeretnénk tovább erősíteni. Verseny van a belföldi piacon is. Ezért is tartom nagyon fontosnak, hogy országos hálózattal és országos kínálattal rendelkezzünk. Illetve, hogy saját pincészetet létesítsünk más borvidéken is.
- Hol és mekkora szőlőterületük van?
- Jelenleg 200 hektár van telepítés alatt. Ebből 150 hektár van a Balaton mellett, 50 hektár pedig az Egri Borvidéken. Ezen belül 30 hektár Debrőn.
- Mekkora az örsi üzem területe?
- Bár korlátlan a beépítési lehetőségünk, de igyekszünk megtartani azt a parkos, fás jelleget, amit a Badacsonyi Államigazdaság kialakított. 125 ezer hl tárolóhellyel rendelkezünk. Ami nagyon meghatározó, az irányított erjesztő kapacitásunk. 20 ezer hektoliter a fehérborra és 11 ezer a vörösborra. Két gépsor dolgozik jelenleg. Az egyik óránként 2-3 ezer palackot, a másik ezret tölt. Most vagyunk átalakítás alatt. Egy új töltőcsarnokot építünk, a vezérgépeket már lecseréltük. A teljesen automatizált gépsor 10 000 palack/óra kapacitású lesz.
- Karinthy Frigyes a Találkozás egy fiatalemberrel című novellájában a tizenéves önmagát szembesítette a felnőttel, akin ő számon kérte az álmokat, a terveket. Ön is gondol néha arra a tizenéves önmagára, aki Badacsonyban ivott először bort, akinek, mint mondta, a szabadság élményét adta ez a csodálatos táj? Megáll még most is gyönyörködni benne?
- Igen. Olyannyira, ha hosszabb telefonbeszélgetéseim vannak, kimegyek a partoldalra, és miközben telefonálok, élvezem a kilátást. Most, hogy a termelőkapacitásunk rendben van, a "luxusra" is költhetünk. Egy olyan üvegből és acélból készülő kör alakú irodát tervezünk, amelyből csodálatos körpanoráma tárul majd elénk. Bízom benne, ha egy fél év múlva találkozunk, már ott fogunk beszélgetni. Karinthy Frigyessel ellentétben az "én fiatalemberem" még csak gondolni sem mert arra, hogy ilyen lehetőségek lesznek, hogy ekkorát változik a világ. Én tizenéves koromban színész szerettem volna lenni, legalábbis a versmondás foglalkoztatott és érdekelt, sőt versírással is próbálkoztam. De volt egy irodalomtanárom, akivel sokat és sokszor beszélgettem. Könyveket adott, sok mindent megtanultam tőle. Ő mondta, hogy ne legyél Te fiam irodalmár. Ez az ország tele van tehetséges költőkkel, színészekkel. Nem erre van szükség, hanem mérnökökre és közgazdászokra. Hittem neki, és elsősorban az Ő indíttatására indultam el az idáig vezető úton.

  

A Varga Pincészet Kft. bemutatkozó filmje

 

Látogassa meg a céget az interneten: Varga Pincészet Kft.

A bejegyzés trackback címe:

https://bulvarbuvar.blog.hu/api/trackback/id/tr47805710

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása